Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Şok diyetlerin faydasına inanmıyorum


Açıklama: Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Vatan'dan Deniz Güçer'e verdiği röportajda diyetle ilgili önemli açıklama yaptı
Kategori: SÖYLEŞİ
Eklenme Tarihi: 13 Aralık 2013
Geçerli Tarih: 19 Temmuz 2018, 23:34
Site: Gazete Gıda
URL: http://www.gazetegida.com/haber_detay.asp?haberID=5565


- Onlarca farklı diyet var...

İlkesel olarak isimlerle ilgili konuşmam. Her bünyenin kendisine ait farklı özellikleri var. Ancak 4 temel gıda var: Protein, yağ, karbonhidratlar, mineral ve vitaminler. Biri yasaklanıyor. Ben şok diyetlerin hiçbirinin kalıcı olarak faydası olduğuna inanmıyorum. Oysa mesela benim fazlam nedir? Diyelim ki yüzde 20. Masada 20, 30 senedir alıştığımı bir defa yüzde 20 azaltıyorum. 3 dilimse 2’ye indiriyorum. Pilavın üçte birini yiyorum, etli yemekleri üçte bir azaltıyorum. Yani üçte bir, dörtte bir azalt ve bunu bir kültüre dönüştür, sürdürülebilir yap. Bünyeyi de şoklama. Bakıyorum, ‘ben bir ay yağ almıyorum, karbonhidrat almıyorum’ deniyor. Ama senin beynin buna hep alışarak geldi. Birden onu tamamen yok haline getiriyorsun. Tamamen ‘yok’ haline getirmek sağlıklı bir diyet değildir.

- Öncelikle masadakileri gerektiği kadar azaltacağız...

Doğru. Sabah kalktıktan sonra yatıncaya kadar tüketme, yakma yapılıyor. Sabah dört dörtlük ideal bir kahvaltı. Yağı, proteini, karbonhidratı olan, hepsinin hakkını vererek ama hiçbirinde fazlaya kaçmadan iyi bir kahvaltı yapılmalı. Öğle yemeği orta halli. Akşam yemeğinde es geçebildiğin kadar geç!

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster