Gazete Gıda surfcera
Facebook     FriendFeed     Twitter
ANASAYFA   GÜNDEM   SEKTÖR   GURME   GIDAGÜVENLİĞİ   BESLENME   HAYAT   MEVZUAT   EKONOMİ   ŞİRKETLER   FUAR   KİTAP   SÖYLEŞİ   İNSAN   AMBAR   ARTI   
Video Galeri Foto Galeri Anket Sitene Ekle Rss Akışı Arşiv Bize Ulaşın
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pazarda zencefil satan yazar
26 Ekim 2012, 13:36

Pazarda zencefil satan yazar

Yao Qizhong, Beijing'de bir sokak pazarında zencefil satıyor

    1970'li yıllarda bir köyde dünyaya gelen ve ailesi fakir olduğu için ilkokulu bile bitiremeyen Yao Qizhong, son günlerde edebiyat dünyasının ilgi odağı haline geldi.

    40 yaşındaki Yao Qizhong, 2002 yılından beri Beijing'de pazarcılık yapıyor. Ailesi ve çocukluğu hakkında 200 bin karakterlik günlük yazan Yao, bir anda dikkatleri üzerine çekti. Son üç yıl boyunca yazdığı hikayelere ''Aşk ve Daha Fazlası İçin'' adını verdi.

    Yao Qizhong neden yazmaya başladığını şöyle açıklıyor:

    ''Yazma konusunda iyi olmadığımı biliyorum, ama benim ve ailemin, kırsal kesimden Beijing'e nasıl geldiğini, burada neler yaşadığımızı anlatmak istiyorum. Yoksul bir çiftçiyken, şimdi bir şehir sakiniyim. Hayatıma geri dönüp baktığımda, hem şükran duyuyorum hem de yaşamımdaki hazineyi hissediyorum.''

    Zencefil satıcısı Yao Qizhong her sabah 4.30'da güne başlıyor. İkinci el bisikletiyle yola koyulan Yao, 40 dakikalık yoldan sonra pazara ulaşıyor ve ürünlerini tezgaha yerleştiriyor.

    Sabahın erken saatlerinde pazarda çok az müşteri olduğu için ortalık bir hayli sakin. Yao, çantasından bir tomar kağıt ve oğlundan ödünç aldığı bir Xinhua sözlüğü çıkararak çalışmaya başlıyor. 7.30'dan sonra müşteriler yavaş yavaş pazara geliyor ve ortalık hareketleniyor. Bu saatten sonra bütün satıcılar meşgul oluyor. Her satıcı daha fazla müşteri çekmek için bağırırken, Yao Qizhong yazmayı sürdürüyor. Tezgaha bir müşteri geldiğinde, Yao yazmaya ara veriyor ve müşterisiyle ilgileniyor. Yao, müşterilerine hizmet ederken, bilmediği bazı kelimeler hakkında onlardan yardım almayı da ihmal etmiyor...

    ''İlk zamanlar yazdığı cümleler bozuktu ve çok sayıda kelime yanlış anlamda kullanılmıştı. Fakat onun yazdıkları, gerçek hayatın ta kendisiydi ve onun yaşamı algılama ve anlatma yeteneği, beni çok etkiledi.''

    Bu sözler Yao'nun pazarcılık yaptığı semtte yaşayan 78 yaşındaki kadın Yang Fengqing'e ait. Yang, Yao Qizhong'un çalışmasını ilk okuyan kişi. ''Halkın yazarı''nın ilk okuru diyebiliriz. Yang Fengqing, her sabah erken saatlerde taze meyve ve sebze almak için pazara gidiyor. 2009 yılında bir sabah, Yao Qizhong'un tezgahının üzerinde kağıt tomarlarının içine gömülmüş şekilde çalışmakta olduğunu farkediyor. İlk önce Yao'nun ailesine mektup yazdığını düşünen yaşlı kadın, bir müddet sonra onun her gün yazdığını anlıyor ve bunun nedenini merak ediyor.

    Memleketimle gurur duyuyorum

    Sadece dört yıl ilkokul eğitimi almış yazarımız Yao Qizhong, kendi hikayesini anlattığı kitabına şu cümlelerle başlıyor:

    ''Anhui eyaletine bağlı Fuyang ilçesinde doğdum. Bu eyalet, bazı büyük Çinli liderlerin memleketidir. Memleketimle gurur duyuyorum. Fakat memleketim aynı zamanda Çin'in en yoksul bölgelerinden biri.''

    Yang Fengqing, Yao'nun bu uğraşını gördükten sonra ona yardım etmeye başlıyor. Yang, ne zaman pazara gitse, Yao'nun tezgahını ziyaret ediyor. Önce onun el yazısını okunabilir bir hale getiriyor, daha sonra bazı dil bilgisi yanlışlarını düzeltip, cümleleri anlaşılır hale getiriyor.

    Yao Qizhong, kitabında, Beijing'de bir dövüş sanatları okulunda okuyan 15 yaşındaki ikinci oğlu Yao Wuyi'den çok sık bahsediyor. Yao, oğluyla ilgili hikayeler yazarken, altı kişilik ailesinin tüm üyeleri hakkında da pek çok hikaye anlatıyor. Yao, oğlunun 3 yaşından beri dövüş sanatlarına ilgisi olduğunu, oturdukları evin yakınında güvenlik görevlilerinin eğitim yaptığı bir alan bulunduğunu ve oğlunun, o eğitimleri izleyerek hareketleri evde taklit ettiğini anlatıyor.

    Yao, ilk zamanlar satıcılar ve göçmen işçiler tarafından dışlandı ve ezildi, çünkü o sonradan buraya gelmişti. Küçük Yao, diğer çocuklarla başa çıkabilecek güçte değildi; bunun üzerine Yao Qizhong, gelecekte kendini koruyabilsin diye oğlunu dövüş sanatları okuluna gönderdi. Küçük Yao, okulda kısa sürede ilerledi. 2009 yılında Hong Kong'ta çeşitli turnuvalara katıldı ve uluslararası turvunalar için ABD, Japonya ve diğer bazı ülkelere seyahat etti.

    Fakat bu dövüş sanatları okulu, aileye yıllık 16 bin 800 yuana mal oluyordu. Yani yıllık 2 bin 700 dolar. Ailenin diğer iki çocuğu, Beijing'deki normal okullara gidiyor.

    Babasının, kendileri hakkında bir kitap yazması, Yao'nun oğlu için bir gurur kaynağı. Aslında Yao, işin başında oğlunun nasıl büyüdüğünü yazmak niyetindeymiş. Ancak zamanla anlıyor ki, oğlunun büyümesi, aslında bütün ailenin tarihi anlamına geliyor.

    Yao Qizhong, çantasında, içinde onbinlerce karakter yazılı olan bir not defteri taşıyor ve her gün defterine bakarak karakter bilgisini geliştiriyor. Ayrıca okuduğu kitaplarda ilgisini çeken cümleleri de defterine not ediyor.

    ''Boş vakitlerimde kitap okumayı çok seviyorum. Çok fazla anlamıyorum ama kitaplardaki yaşam ilkelerinin çok iyi ve ikna edici olduğunu hissediyorum. Bu nedenle altını çizdiğim cümleleri not defterime yazıyorum.''

    Yao, onun kitap yazdığını duyup tezgaha gelen müşterilerine, altını çizdiği cümleleri okumayı çok seviyor.

    Üç çocuk sahibi Yao Qizhong, çocuklarının okula gitmelerini destekliyor. Ailesinin bir arada mutlu bir yaşam sürdüğünü ifade eden Yao, pazarda çalışırken ne kadar zorlansa da, mutlu aile yaşamının yanında bu zorluğun önemsiz olduğunu söylüyor.

    Fakat Yao Qizhong'un yazarlığından memnun olmayan biri de var: Eşi Li Rong. 40 yaşındaki bayan Li, Beijing'in bir kenar mahallesindeki evine gelen her ziyaretçiyi güler yüzle karşılıyor; daha sonra eşinin yazarlık tutkusuyla ilgili endişelerini anlatıyor:

    ''Ona hep söyledim, 'sen sadece dört yıl ilkokul okudun, kaç tane karakter bilebilirsin? Güzel cümleler yazabilir misin? Bir yazar olmayı mı hayal ediyorsun?' Onun her gün yazmasına çok kızıyorum.''

    Li Rong, yazar olma hevesindeki eşine fazla güvenmese de, son günlerde yaşadıkları onu şaşırtmaya yetti. Yao Qizhong'un 200 bin karakterlik aile tarihi, Xinhua Haber Ajansı tarafından milyonlarca insana duyuruldu. Çok sayıda gazete ve televizyon, Yao Qizhong'un başarısını haber yaptı.

    Yao Qizhong, kısa sürede çalıştığı pazarda popüler bir kişi haline geldi. Pazar yönetimi, Yao hakkındaki gazete haberlerini büyük ölçülerde bastırarak onun tezgahına astı.

    Pazar esnafı artık ona ''Zencefil Bey'' diye hitap ediyor ve çabasından dolayı onu tebrik ediyor.

    Son sözü, kendisini, kendi cümleleriyle ifade etme yolunu seçen Yao Qizhong'a bırakalım:

    ''Çocuklarım, yazdıklarım hakkında fikir sahibi değil. Yazmaya devam edeceğim ve bir gün çocuklarım koleje gittiğinde, yazdığım hikayeler hakkında onları bilgilendireceğim.''
Kaynak: CRI Online

Bu içerik 1650 defa okundu.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Diğer Haberler

HABER HATTI

BIZI TAKIP EDIN

 TWITTER   FACEBOOK   AHSAR   GOOGLE+   

GAZETE GIDA'DA ARA


Gelişmiş Arama

GOOGLE'DA ARA

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

KONUK YAZARLAR

A.Rasim Küçükusta A.Rasim Küçükusta
ALÜMİNYUM FOLYOLAR SAĞLIĞIMIZI RİSKE ATIYOR
Güngör Uras Güngör Uras
Gıda maddeleri ithalatının üçte biri yağlı tohumlardan
Selim İleri Selim İleri
Pilavların dünyası
Erdem Yeşilada Erdem Yeşilada
Profesörden seçme saçmalar
Erkan Topuz Erkan Topuz
Meyvelerin kabuklarındaki mucizevi şifa
Emre Aköz Emre Aköz
Üzüm üzüme baka baka
Rüştü Bozkurt Rüştü Bozkurt
Önemli bir proje: Çocuk maması üretimi
Çapar Kanat Çapar Kanat
Tuhaf bir et ithalatı
Süleyman Yaşar Süleyman Yaşar
Türkiye'nin suyunu yabancı sermaye ele geçiriyor
Mehveş Evin Mehveş Evin
Kuraklık herkesi perişan edecek
Nedim Atilla Nedim Atilla
Bir deneysel mutfak çalışması... Antik Likya'nın lezzetleri
Fikri Türkel Fikri Türkel
Arıcılık, sadece bal üretimi değildir
Osman Arolat Osman Arolat
Dünya sebze-meyve piyasası ve biz
Osman Müftüoğlu Osman Müftüoğlu
Ekmeğin siyahı makarnanın yoğurtlusu
Selahattin Dönmez Selahattin Dönmez
Tuz yerine baharat
Mehmet Yaşin Mehmet Yaşin
Tencereden geçmişi okumak
Vahap Munyar Vahap Munyar
Yeterli kuru fasulye var mı ona bakarım fiyat yetkim yok
Mustafa Kutlu Mustafa Kutlu
Gıda hegemonyasına meydan okuyor
Mehmet Şeker Mehmet Şeker
Ayran siyasi simge olunca, içen ayrı düşer
Ali Ekber Yıldırım Ali Ekber Yıldırım
Ürün doğrulama ve takip sistemi...
Haşmet Babaoğlu Haşmet Babaoğlu
Simit!
Mustafa Altuntaş Mustafa Altuntaş
Kurban, hayvancılık ve veteriner hizmetleri
Yavuz Dizdar Yavuz Dizdar
Okul yemeklerinin kalitesizliği, almanız gereken ciddi önlemler
Ali Saydam Ali Saydam
Bizim köftecilere 'iletişim şart!'..
Nevin Halıcı Nevin Halıcı
Mübarek’i pilavla indirmek pişi ile göndermek
Hayrettin Karaman Hayrettin Karaman
Açık büfe israfı
Hikmet Boyacıoğlu Hikmet Boyacıoğlu
Ekmek ile ilgili doğrular, yanlışlar ve efsaneler
Mehmet Mert Mehmet Mert
Bitkisel üretimde kendimize yeterli miyiz?
Kemal Özer Kemal Özer
Meyve böceklerinden nasıl korunuruz?
Gila Benmayor Gila Benmayor
Altın bileziğimiz: Gastronomi
Yaşar Nuri Öztürk Yaşar Nuri Öztürk
Kur’an’a göre helal gıda
Simge Çıtak Simge Çıtak
Diyetkolik misiniz?
Nihal Kemaloğlu Nihal Kemaloğlu
Zehirli şekerimiz "nereden" geliyor?
Taylan Erten Taylan Erten
GDO'lu mısır pancara karşı
Bülent Şık Bülent Şık
Sarıkeçili yörükler ve GDO'lu pirinçler
Melis Alphan Melis Alphan
Çocuk mu kandırıyorsunuz?
Celel Toprak Celel Toprak
Sağlıklı beslenme için ortak akıl arayışı
Yaşar Süngü Yaşar Süngü
Yoksulluk, ekmeği çöpe atmakla başlıyor
Damla Çeliktaban Damla Çeliktaban
Mayanın mayası
Hilmi Develi Hilmi Develi
Plastikçilerin derdi bitmiyor..
Koray Çalışkan Koray Çalışkan
GDO-kanser ilişkisi kanıtlandı
İsmet Berkan İsmet Berkan
Demek GDO'da da bilime ihtiyaç varmış...
Esen Evran Esen Evran
Fransızlar durdu Sabancı Dia'da gazladı
Kadir Dikbaş Kadir Dikbaş
Gıdadan ilk sinyaller
Ali Ağaoğlu Ali Ağaoğlu
Hububat rallisi
Meral Tamer Meral Tamer
Organik sebze-meyveye lezzet de geldi
Funda Özkan Funda Özkan
'Okul sütünde AK Parti'ye sorulacak tek soru var'
Abdurrahman Yıldırım Abdurrahman Yıldırım
Tarım ve turizm stratejik sektörler
Cüneyt Özdemir Cüneyt Özdemir
Sütten ağzı yanan hükümet
Metin Münir Metin Münir
Tohumların dünyasında
Yasemin Bradley Yasemin Bradley
Uzun yaşam reçetelerinden biri gün aşırı aç kalmak

E-BÜLTEN


Ad Soyad:
E-Posta: