Gazete Gıda surfcera
Facebook     FriendFeed     Twitter
ANASAYFA   GÜNDEM   SEKTÖR   GURME   GIDAGÜVENLİĞİ   BESLENME   HAYAT   MEVZUAT   EKONOMİ   ŞİRKETLER   FUAR   KİTAP   SÖYLEŞİ   İNSAN   AMBAR   ARTI   
Video Galeri Foto Galeri Anket Sitene Ekle Rss Akışı Arşiv Bize Ulaşın
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bayraktar: Maliyetler Türk çiftçisini zorluyor
14 Mayıs 2012, 15:43

Bayraktar: Maliyetler Türk çiftçisini zorluyor

TZOB tarafından Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla düzenlenen törende Genel Başkan Şemsi Bayraktar hükümete hem destek verdi hem eleştirilerde bulundu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yapısal sorunların yanı sıra verilen desteklere rağmen, gübre, mazot, tohum, elektrik gibi girdi fiyatlarının yüksekliğinin Türk çiftçisini zorladığını belirtti.

Bayraktar, TZOB tarafından Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla düzenlenen törenin açılışında yaptığı konuşmada, tarımsal üretim ve gıda güvenliğinin son yıllarda dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğunu söyledi.

Türkiye'de geçmişten bugüne tarıma iyi niyetle ve devletin imkanları ölçüsünde önem verildiğini ve halen verilmeye devam ettiğini anlatan Bayraktar, su kaynakları, tarım alanları, meralar başta olmak üzere doğal kaynakların korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilir kullanımının büyük önem taşıdığını vurguladı.

Bayraktar, ''Türkiye, bu bölgede daha güçlü bir ülke olmak, daha etkili bir dış politika yürütmek istiyorsa, güçlü bir tarım sektörüne sahip olmalıdır'' ifadesini kullandı.

YAPISAL SORUNLAR

Türkiye'nin tarımsal üretimde dünya ile rekabetini engelleyen yapısal sorunlarının devam ettiğine işaret eden Bayraktar, bu sorunları ''Tarımsal işletmelerin küçük, arazilerin çok parçalı olması, sulamadaki yetersizlik, örgütlenmedeki yetersizlik, kırsaldan göç sonucu yaşlanan tarım nüfusu, işleme, depolama, pazarlama ve finansman yetersizliği'' olarak sıraladı.

Yapısal sorunların yanı sıra verilen desteklere rağmen, gübre, mazot, tohum, elektrik gibi girdi fiyatlarının yüksekliğinin Türk çiftçisini zorladığını ifade eden Bayraktar, şöyle devam etti:
''Bu sorunlara rağmen, Türk tarımı, Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikasına dahil olunduğunda, yaş meyve, sebze, kayısı, üzüm, incir gibi kurutulmuş meyveler ile fındık, Antepfıstığı, zeytin-zeytinyağı ve baklagiller olumlu yönde etkilenecek. Buna karşılık yağlı tohumlar ve mısır ile et ve süt ürünlerinin olumsuz etkileneceği, bazı endüstri bitkileri ile hububatta ise özellikle pirinçte sorun yaşanmayacağı belirtiliyor.''

ET VE SÜTTE MÜDAHALE KURUMU

Hayvancılıkta üretimi ve verimi artırmak gerektiğini vurgulayan Bayraktar, 2011 yılında sanayiye aktarılan inek sütü miktarının 7 milyon tonu aştığını, bundan memnuniyet duyduklarını söyledi. Bayraktar, şöyle devam etti:

''Ancak süt hayvancılığımızın krize girdiği yıllarda süt hayvanlarımız kesime giderken, sanayicimizin yeni tesisler kurarak hızlı bir şekilde büyümesini anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu durum sektörde bir sömürü olduğunu gösteriyor. Konuyu Sayın Başbakanımıza da arz ettik. Talimatlarıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, Et ve Balık Kurumu'nu bir müdahale kurumu haline dönüştürüyor. Böyle bir müdahale kurumu süt hayvancılığı gelişmiş bütün ülkelerde bulunuyor. Fiyat istikrarının sağlanmasıyla birlikte süt hayvancılığımız daha çok büyüyüp gelişecek ve bu sayede besi hayvancılığına da yeterli materyal sağlayacaktır.''

Yem maliyetlerini düşürücü tedbirlerle birlikte, çiftçilerin üretimlerini sürdürmelerinin sağlanması gerektiğini ifade eden Bayraktar, ''Bu ülkede kasaplık hayvan ve et ithalatına son vermek istiyorsak, üreticilerimizi daha çok desteklemeliyiz'' dedi.

OKUL SÜTÜ PROJESİ

''Okul Sütü Projesi''nin çocukların gelişimine katkı sağlamasının yanı sıra süt piyasasının düzenlenmesinde ve dolayısıyla hayvancılık üzerinde olumlu etkiler yapmasını beklediklerini ifade eden Bayraktar, ''hayvancılığımızın en önemli sorunlarından olan pazarlama sıkıntısını büyük ölçüde ortadan kaldıracak bu projeyi, TZOB  olarak destekliyoruz. Yalnız, bu projenin tüm eğitim-öğretim dönemini kapsaması, denetiminin yapılması ve süreklilik arz etmesi, yoğurt, peynir, ayran gibi diğer süt ürünleriyle çeşitlendirilerek devamı önem taşıyor'' diye konuştu.

TARIMSAL DESTEKLER

Tarımın en önemli sorunlarından ve gündem maddelerinden birinin de tarımsal destekler konusu olduğunu bildiren Bayraktar, tarıma verilecek doğru ve yeterli desteklerin, yapısal sorunların çözümüyle birlikte bugün ithalatçı olunan birçok üründe üretim, verimlilik, kalite ve standardın artmasını sağlayacağını kaydetti.

VERGİ İNDİRİMİ BEKLİYORUZ

Tarımdaki istihdamın, 2011 yılında yüzde 25,5'e çıktığına dikkati çeken Bayraktar, istihdama, sanayi sektöründen daha fazla katkı sağlayan tarım sektörü, özellikle girdi fiyatlarındaki artıştan olumsuz etkilendiğini söyledi.

Bayraktar, ''başta gübre, mazot ve elektrik olmak üzere tarımsal girdilerde daha fazla vergi indirimini ve desteğini, bu sektör hak etmektedir. Bunu da hükümetimizden bekliyoruz'' dedi.
2011 yılında toplam 6 milyon 973 bin çalışan kadının 2 milyon 944 bini tarımda istihdam edildiğini de anlatan Bayraktar, tarımda sürdürülebilir kalkınma için devletin ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği içine girmesi kadın çiftçilerin ve tarımın sorunlarını hızlı bir şekilde çözüme kavuşturması gerektiğini kaydetti.
 
2B KAPSAMINDAKİ TARIM ARAZİLERİ

Öte yandan 2B kanunu kapsamındaki tarım arazilerinin saptanan rayiç bedellerinin yüksekliği konusunda çok yoğun şikayetler aldıklarını anlatan Bayraktar, bu rayiç bedellerin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Tarımsal kredilere de değinen Bayraktar, tarımsal işletmelerin, üretimin her aşamasında ihtiyaç duyduğu krediyi düşük faizle, kolay ve zamanında kullanmasının önemine de işaret etti.

CESARET İSTEYEN ÇALIŞMALAR

Miras hukuku, arazi toplulaştırılması, et ve sütte müdahale kurumu oluşturulması, okul sütü projesi konularının ''cesaret isteyen'' önemli çalışmalar olduğunu belirten Bayraktar, bu ve benzer konulardaki gayretleri TZOB olarak desteklediklerini ve sonuna kadar desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Önümüzdeki günlerde Çukurova'da, daha sonra da diğer bölgelerimizde arpa, buğday ve ardından sırasıyla diğer ürünlerin hasadına başlayacakları da bildiren Bayraktar, şu değerlendirmede bulundu:

''Tarımda yapısal sorunların hızla giderilmesi, yeterli bir tarımsal destek bütçesi sağlanması ve sulama yatırımlarına daha fazla önem verilmesi halinde; Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında, Türk çiftçisi, 150 milyar dolar tarım ürünleri hasılasıyla, 85 milyonluk ülke nüfusunu, 50 milyon turisti besleyip, içinde bulunduğu bölgenin gıda açığını kapatacak ve 50 milyar dolar tarımsal ürün ihracatı yapacaktır.

Biz Türk çiftçisi olarak bu hedefleri gerçekleştirecek azim ve kararlılıktayız. ''

TOPLANTIYA İLGİ BÜYÜKTÜ

Toplantıya, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile çok sayıda çiftçi katıldı. Toplantıda çeşitli illerden çok sayıda kadın çiftçide yer aldı. 

Bu içerik 1984 defa okundu.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Diğer Haberler

HABER HATTI

BIZI TAKIP EDIN

 TWITTER   FACEBOOK   AHSAR   GOOGLE+   

GAZETE GIDA'DA ARA


Gelişmiş Arama

GOOGLE'DA ARA

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

KONUK YAZARLAR

A.Rasim Küçükusta A.Rasim Küçükusta
ALÜMİNYUM FOLYOLAR SAĞLIĞIMIZI RİSKE ATIYOR
Güngör Uras Güngör Uras
Gıda maddeleri ithalatının üçte biri yağlı tohumlardan
Selim İleri Selim İleri
Pilavların dünyası
Erdem Yeşilada Erdem Yeşilada
Profesörden seçme saçmalar
Erkan Topuz Erkan Topuz
Meyvelerin kabuklarındaki mucizevi şifa
Emre Aköz Emre Aköz
Üzüm üzüme baka baka
Rüştü Bozkurt Rüştü Bozkurt
Önemli bir proje: Çocuk maması üretimi
Çapar Kanat Çapar Kanat
Tuhaf bir et ithalatı
Süleyman Yaşar Süleyman Yaşar
Türkiye'nin suyunu yabancı sermaye ele geçiriyor
Mehveş Evin Mehveş Evin
Kuraklık herkesi perişan edecek
Nedim Atilla Nedim Atilla
Bir deneysel mutfak çalışması... Antik Likya'nın lezzetleri
Fikri Türkel Fikri Türkel
Arıcılık, sadece bal üretimi değildir
Osman Arolat Osman Arolat
Dünya sebze-meyve piyasası ve biz
Osman Müftüoğlu Osman Müftüoğlu
Ekmeğin siyahı makarnanın yoğurtlusu
Selahattin Dönmez Selahattin Dönmez
Tuz yerine baharat
Mehmet Yaşin Mehmet Yaşin
Tencereden geçmişi okumak
Vahap Munyar Vahap Munyar
Yeterli kuru fasulye var mı ona bakarım fiyat yetkim yok
Mustafa Kutlu Mustafa Kutlu
Gıda hegemonyasına meydan okuyor
Mehmet Şeker Mehmet Şeker
Ayran siyasi simge olunca, içen ayrı düşer
Ali Ekber Yıldırım Ali Ekber Yıldırım
Ürün doğrulama ve takip sistemi...
Haşmet Babaoğlu Haşmet Babaoğlu
Simit!
Mustafa Altuntaş Mustafa Altuntaş
Kurban, hayvancılık ve veteriner hizmetleri
Yavuz Dizdar Yavuz Dizdar
Okul yemeklerinin kalitesizliği, almanız gereken ciddi önlemler
Ali Saydam Ali Saydam
Bizim köftecilere 'iletişim şart!'..
Nevin Halıcı Nevin Halıcı
Mübarek’i pilavla indirmek pişi ile göndermek
Hayrettin Karaman Hayrettin Karaman
Açık büfe israfı
Hikmet Boyacıoğlu Hikmet Boyacıoğlu
Ekmek ile ilgili doğrular, yanlışlar ve efsaneler
Mehmet Mert Mehmet Mert
Bitkisel üretimde kendimize yeterli miyiz?
Kemal Özer Kemal Özer
Meyve böceklerinden nasıl korunuruz?
Gila Benmayor Gila Benmayor
Altın bileziğimiz: Gastronomi
Yaşar Nuri Öztürk Yaşar Nuri Öztürk
Kur’an’a göre helal gıda
Simge Çıtak Simge Çıtak
Diyetkolik misiniz?
Nihal Kemaloğlu Nihal Kemaloğlu
Zehirli şekerimiz "nereden" geliyor?
Taylan Erten Taylan Erten
GDO'lu mısır pancara karşı
Bülent Şık Bülent Şık
Sarıkeçili yörükler ve GDO'lu pirinçler
Melis Alphan Melis Alphan
Çocuk mu kandırıyorsunuz?
Celel Toprak Celel Toprak
Sağlıklı beslenme için ortak akıl arayışı
Yaşar Süngü Yaşar Süngü
Yoksulluk, ekmeği çöpe atmakla başlıyor
Damla Çeliktaban Damla Çeliktaban
Mayanın mayası
Hilmi Develi Hilmi Develi
Plastikçilerin derdi bitmiyor..
Koray Çalışkan Koray Çalışkan
GDO-kanser ilişkisi kanıtlandı
İsmet Berkan İsmet Berkan
Demek GDO'da da bilime ihtiyaç varmış...
Esen Evran Esen Evran
Fransızlar durdu Sabancı Dia'da gazladı
Kadir Dikbaş Kadir Dikbaş
Gıdadan ilk sinyaller
Ali Ağaoğlu Ali Ağaoğlu
Hububat rallisi
Meral Tamer Meral Tamer
Organik sebze-meyveye lezzet de geldi
Funda Özkan Funda Özkan
'Okul sütünde AK Parti'ye sorulacak tek soru var'
Abdurrahman Yıldırım Abdurrahman Yıldırım
Tarım ve turizm stratejik sektörler
Cüneyt Özdemir Cüneyt Özdemir
Sütten ağzı yanan hükümet
Metin Münir Metin Münir
Tohumların dünyasında
Yasemin Bradley Yasemin Bradley
Uzun yaşam reçetelerinden biri gün aşırı aç kalmak

E-BÜLTEN


Ad Soyad:
E-Posta: