Gazete Gıda surfcera
Facebook     FriendFeed     Twitter
ANASAYFA   GÜNDEM   SEKTÖR   GURME   GIDAGÜVENLİĞİ   BESLENME   HAYAT   MEVZUAT   EKONOMİ   ŞİRKETLER   FUAR   KİTAP   SÖYLEŞİ   İNSAN   AMBAR   ARTI   
Video Galeri Foto Galeri Anket Sitene Ekle Rss Akışı Arşiv Bize Ulaşın
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜRKİYE ORGANİK GIDA ÜSSÜ OLABİLİR
18 Şubat 2012, 14:42

TÜRKİYE ORGANİK GIDA ÜSSÜ OLABİLİR

Ayhan Sümerli City Farm'ı anlattı

Ayhan Sümerli, Şevket Sabancı'nın zarar ettiği için elden çıkardığı organik gıda markası City Farm'ı alarak sektör lideri yaptı.

Sümerli, "Türkiye'de organik gıda pazarı 400 milyon lira. Bu Pazarda hızlı bir büyüm  var. Türkiye, bölgesinde ve dünyada organik tarımda çok önemli bir üs olabilir" dedi

İş hayatında bir gelenek vardır. Ya patron olursunuz, ya da profesyonel çalışırsınız. Ayhan Sümerli için hiç böyle olmadı. O hem bir profesyonel yöneticiliğin en üst kariyer basamaklarını çıktı, hem de bunu yaparken kendi işini kurarak patronluğa soyundu.  

Seçtiği alanlarda da sıra dışı davrandı. Robert Kolej, ardından da Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği'nden mezun oldu. Önce, mesleği gereği "makine"ye odaklandı. Uluslararası dev Unilever firmasında işe başladı. Oradan ayrılınca kendi alanında danışmanlık şirketi kurdu. Büyük patronlarla çalışırken gelen teklifleri değerlendirdi. Kazandığı paralar, bir gün ona çok lazım oldu.
 
BÜYÜK GELECEK VAR
 
Gıda sektörüne nişasta ile girdi, Murat Ülker'in bazı gıda şirketlerinin genel müdürlüğünü yaptı. Şevket Sabancı ve ailesinin sahibi olduğu Esas Holding'de Gıda Grubu Başkanı iken ayağına gelen en önemli fırsatı yakaladı. Gıdanın en sofistike, en trendi alanı "organik gıda"ya uzanıverdi Sümerli, eşi Sevgi Hanım ve oğlu Cem'le birlikte varlarını yoklarını satıp Sabancı'ların elinde olan City Farm organik gıda markasını satın aldı. Firma, bugün sektörün lideri oldu.
 
ŞİRKETİNİ KURDU SONRA ASKIYA ALDI
 
Ayhan Bey, siz sürekli profesyonel yöneticilikle patronluk arasında koşturmuşsunuz. Neden, birini seçmediniz?

Tesadüfler ve makine ile gıdaya olan ilgim nedeniyle işler öyle gelişti. Uniliever'de 16 yılım geçti. Makine mühendisi olarak fabrikaların bakım ve onarımında işe başladım. Ayrılırken satış direktörüydüm. Başka bir iş düşünmeden kendi işimi, As Mühendislik-Müşavirlik ve Sanayi Dış Ticaret şirketini kurdum ve aile şirketlerine danışmanlık hizmeti vermeye başladım.

Murat Ülker'le neler yaptınız?
 
Benckiser'e teknik direktörlük yaparken, Genel Müdürlük Yardımcılığı teklifi geldi. 1999'da Avrupa'nın en büyük nişasta şirketi Cerastar ile Yıldız Holding'in (Ülker Grubu) ortaklığı olan Pendik Nişasta ve Besler'in Genel Müdürlüğü teklifi geldi. Bu kez gıdaya geçtim. İki yıl sonra patron Murat Ülker "Sen, aynı zamanda Besler'in (Bizim Gıda) Genel Müdürlüğü'nü de yaparsın" dedi. 4.5 sene 2 firmanın yönetimini birlikte götürdüm. 2005'in sonunda kendi işimi yapmak için Murat Bey'den izin istedim Bu kez Unilever'in Pastacılık ve Yağları'nın 'exclusive' ihracat işlerini verdiler.

Şevket Sabancı ile yolunuz nasıl birleşti?
 
Unilever'in işlerini yaparken, 2008 içinde Şevket Sabancı'nın sahibi olduğu Esas Holding'den teklif aldım. Sabancı, Esas Holding'in Gıda Grubu Başkanlığı'nı bana verdi. Mevcut şirketlerin hiçbirisi Şevket Bey'in kurduğu şirketler değildi. Bir şekilde satın alınmış ve bir çatı altında toplanmıştı. Biz bunları büyütmekten ziyade rasyonel çalıştırmak istedik.
 
ALİ SABANCI İSTEMEDİ
 
Sabancı, daha sonra neden gıdadan çıktı?
 
Şevket Bey'in kızı Emine Kamışlı ile Ali Sabancı daha ziyade onlar günümüze uygun işlerle ilgileniyordu. Havacılık, eğlence sektörü, menkul kıymetler gibi alanlara önem veriyorlardı.  2009'un sonunda alınan bu kararla, gıda grubundaki işler tasfiye edildi. City Farm yani Organik Yaşam yani Orya AŞ de grubun en önemli şirketlerinden birisiydi. Şevket Sabancı ile aile bireylerine, "Bu şirketi satarsanız eğer yardımcı da olursanız ben alırım" dedim. Kabul ettiler ve satın aldım. Hayran olduğum gıdada patronluğun yolu böyle açıldı.
 
AİLENİN VARLIĞINI YATIRDIK
 
City Farm'ı neden bu kadar istediniz?
 
Bu şirket için o güne kadarki bütün birikimlerimi, malımı mülkümü ne varsa sattık. Eşim Sevgi Hanım da takılarını verdi. 2010'un Haziran aydında da yüzde 100'ünü devir aldım. Önemli bir para verdim. 10 yıldan beri arka arkaya zarar eden bir şirketti. Şu anda durum başa baş gidiyor. Bu alana iyi anladığımı zannettiğim ve gıdanın çok kutsal bir iş olduğuna inandım için girdim.

Gıdanın kutsal iş olması yeterli mi?

ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerde organik gıdanın nerelere geldiğini görüyoruz. Türkiye, Avrupa'yı özellikle birkaç yıl gecikmeyle takip ediyor. Dedim ki, Avrupa'da yıldız olan bu iş, Türkiye'de de olacak. Ayrıca City Farm da gerçekten iyi bir marka. En büyük desteğim oğlum Cem oldu.

PİYASA 400 MİLYON LİRA
 
Organik gıdada hangi boyutta bir pazar var?
 
Toplam gıda pazarının toplam yüzde 1'i organikten oluşuyor. Türkiye'nin toplam gıda pazarı, ileri işlenmiş ürünler hariç yaklaşık 40 milyar lira. Yani 400 milyon liralık bir pazarda çalışıyoruz. Bununda büyük miktarı ihraç ediliyor. Bu itibarla bizim iç pazarda da çok hızlı bir büyüme var. Türkiye, bölgesinde ve dünyada organik tarımda çok önemli bir üs olabilir.

Şu anda her ürün bulunabiliyor mu?
 
Biz tüketiciye, organik her ürünü sunuyoruz. Neyimiz yok dersek; bisküvi, ketçap benzeri ürünler eksik. Bunlar da olabilir ama şu anda olan Şeker Kanunu, organik şeker dahi olsa bunun bir ön müsaade ile getirilmesini öngörüyor.

Daha çok neler üretiliyor?
 
İlk madde dediğimiz ürünlerde çok zenginiz. Organik un, pirinç, bakliyat, sebze ve meyveyi, organik meyve suyunu ihraç ediyoruz. Türkiye, organik nar konsantresinin dünya şampiyonu. Organik elma konstantresinde de dünya ikincisiyiz.

AVRUPA'NIN İLK ORGANİK RESTORANINI AÇTIK
 
Şirkete bugüne kadar neler eklediniz?
 
Aldığımızda şirket küçüktü ve kabuğuna çekilmişti. Sadece meyve suyu, bakliyat, kuru meyve ve kuru yemişler vardı. Bunu çeşitlendirmemiz lazım dedik. Özellikle sofraya her gün çıkması gereken ürünlere yöneldik. Yumurtaya girdik, peynir yaptık, organik eti getirdik.

Şirketteki esas göreviniz ne?
 
Ben ürünün tedarikiyle, Cem ise daha çok mağazalarla uğraşır. Diğer ekipler ise satışla uğraşır. Şu anda yaş ortalaması 29 olan toplam 75 kişiyiz. Yönetimimiz ve depomuz Ayazağa'da bulunuyor. Tek mağazadan 18 ayda 7 mağazaya ulaştık. Hedefimiz 12 mağazaya çıkmak. Bağdat Caddesi'ndeki mağazamızın altına Cem'in fikriyle 'organik restoran' açtık. Bu bir ilkti. Hatta, hatta Avrupa'da da bir ilk sanıyorum. Yemek menüsü yüzde 100 organik ürünlerle hazırlanıyor. İnsanlar, yemek yiyebildiği gibi mağazada da alışverişlerini yapabiliyor. Biz ayrıca ürünlerimizi de Metro, CarrefourSA ve Migros gibi süper marketlerde de satıyoruz.

ORGANİK MEYVE BULAMAYAN MAMA FİRMASINA YARDIMCI OLMAK İSTEDİK
 
Organik ürünleri hangi bölgelerden alıyorsunuz?
 
Türkiye'nin her bölgesinden getiriyoruz. Herhangi bir sıkıntı yok. Bir bebek mama firmasının yöneticisi, yeterince organik meyve olmadığı için ithalat yaptığını söylüyor.

Neden bulamıyor?

O yöneticinin söylediklerini medyadan ben de okudum. Ben aynı zamanda Organik Ürün Üreticileri Derneği ORGÜDER'in de başkanı olduğum için çok ilgilendim. Haber yolladım. Bu ülkenin organik ürün ve meyve ihracatına bakılsın, gerçek görülür. Genel müdür olan hanımefendiye,, "Biz size yardımcı olalım, hatta hiçbir ücret almadan da ürün bulalım" dedim. Herhangi bir cevap vermedi. Ama işin takipçisiyim.

KANSER OLMA RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR
 
Organik ürün yersek kanser olmaz mıyız?
 
Organikte zehirli toksikolojik madde olmaz. Bu da sizin kanser olma riskinizi ciddi oranda düşürür.
 
Şeker hastalarının sayısı hızla artıyor. Organik gıdalar, şekeri önler mi?
 
O biraz da beslenmeyle alakalı ve obeziteyle de ilgisi var. Organik beslenenlerin obez olmadığı söyleniyor.  Obezitenin birinci sebebi yanlış beslenme, belli gıda maddelerini aşırı derecede tüketme ve bağımlılık. Buna dikkat edilirse ve organik yenilirse obez olmaktan kurtulunur.
 
Ayhan Sümerli, Nişasta Glukoz Üreticileri Derneği'nde (NGO) 7 yıl başkanlık yaptı. Bunun yanında Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği başkanlığını da yürüttü. MÜMSAD'ın yönetim kurulu üyeliği, Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu Başkanlığından sonra şu anda organik gıda pazarının lideri olarak meslek örgütü ORGÜDER'in başkanlığı da onda bulunuyor.  (Röportaj: Perihan Çakıroğlu, Bugün)

Bu içerik 1934 defa okundu.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Diğer Haberler

HABER HATTI

BIZI TAKIP EDIN

 TWITTER   FACEBOOK   AHSAR   GOOGLE+   

GAZETE GIDA'DA ARA


Gelişmiş Arama

GOOGLE'DA ARA

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

KONUK YAZARLAR

A.Rasim Küçükusta A.Rasim Küçükusta
ALÜMİNYUM FOLYOLAR SAĞLIĞIMIZI RİSKE ATIYOR
Güngör Uras Güngör Uras
Gıda maddeleri ithalatının üçte biri yağlı tohumlardan
Selim İleri Selim İleri
Pilavların dünyası
Erdem Yeşilada Erdem Yeşilada
Profesörden seçme saçmalar
Erkan Topuz Erkan Topuz
Meyvelerin kabuklarındaki mucizevi şifa
Emre Aköz Emre Aköz
Üzüm üzüme baka baka
Rüştü Bozkurt Rüştü Bozkurt
Önemli bir proje: Çocuk maması üretimi
Çapar Kanat Çapar Kanat
Tuhaf bir et ithalatı
Süleyman Yaşar Süleyman Yaşar
Türkiye'nin suyunu yabancı sermaye ele geçiriyor
Mehveş Evin Mehveş Evin
Kuraklık herkesi perişan edecek
Nedim Atilla Nedim Atilla
Bir deneysel mutfak çalışması... Antik Likya'nın lezzetleri
Fikri Türkel Fikri Türkel
Arıcılık, sadece bal üretimi değildir
Osman Arolat Osman Arolat
Dünya sebze-meyve piyasası ve biz
Osman Müftüoğlu Osman Müftüoğlu
Ekmeğin siyahı makarnanın yoğurtlusu
Selahattin Dönmez Selahattin Dönmez
Tuz yerine baharat
Mehmet Yaşin Mehmet Yaşin
Tencereden geçmişi okumak
Vahap Munyar Vahap Munyar
Yeterli kuru fasulye var mı ona bakarım fiyat yetkim yok
Mustafa Kutlu Mustafa Kutlu
Gıda hegemonyasına meydan okuyor
Mehmet Şeker Mehmet Şeker
Ayran siyasi simge olunca, içen ayrı düşer
Ali Ekber Yıldırım Ali Ekber Yıldırım
Ürün doğrulama ve takip sistemi...
Haşmet Babaoğlu Haşmet Babaoğlu
Simit!
Mustafa Altuntaş Mustafa Altuntaş
Kurban, hayvancılık ve veteriner hizmetleri
Yavuz Dizdar Yavuz Dizdar
Okul yemeklerinin kalitesizliği, almanız gereken ciddi önlemler
Ali Saydam Ali Saydam
Bizim köftecilere 'iletişim şart!'..
Nevin Halıcı Nevin Halıcı
Mübarek’i pilavla indirmek pişi ile göndermek
Hayrettin Karaman Hayrettin Karaman
Açık büfe israfı
Hikmet Boyacıoğlu Hikmet Boyacıoğlu
Ekmek ile ilgili doğrular, yanlışlar ve efsaneler
Mehmet Mert Mehmet Mert
Bitkisel üretimde kendimize yeterli miyiz?
Kemal Özer Kemal Özer
Meyve böceklerinden nasıl korunuruz?
Gila Benmayor Gila Benmayor
Altın bileziğimiz: Gastronomi
Yaşar Nuri Öztürk Yaşar Nuri Öztürk
Kur’an’a göre helal gıda
Simge Çıtak Simge Çıtak
Diyetkolik misiniz?
Nihal Kemaloğlu Nihal Kemaloğlu
Zehirli şekerimiz "nereden" geliyor?
Taylan Erten Taylan Erten
GDO'lu mısır pancara karşı
Bülent Şık Bülent Şık
Sarıkeçili yörükler ve GDO'lu pirinçler
Melis Alphan Melis Alphan
Çocuk mu kandırıyorsunuz?
Celel Toprak Celel Toprak
Sağlıklı beslenme için ortak akıl arayışı
Yaşar Süngü Yaşar Süngü
Yoksulluk, ekmeği çöpe atmakla başlıyor
Damla Çeliktaban Damla Çeliktaban
Mayanın mayası
Hilmi Develi Hilmi Develi
Plastikçilerin derdi bitmiyor..
Koray Çalışkan Koray Çalışkan
GDO-kanser ilişkisi kanıtlandı
İsmet Berkan İsmet Berkan
Demek GDO'da da bilime ihtiyaç varmış...
Esen Evran Esen Evran
Fransızlar durdu Sabancı Dia'da gazladı
Kadir Dikbaş Kadir Dikbaş
Gıdadan ilk sinyaller
Ali Ağaoğlu Ali Ağaoğlu
Hububat rallisi
Meral Tamer Meral Tamer
Organik sebze-meyveye lezzet de geldi
Funda Özkan Funda Özkan
'Okul sütünde AK Parti'ye sorulacak tek soru var'
Abdurrahman Yıldırım Abdurrahman Yıldırım
Tarım ve turizm stratejik sektörler
Cüneyt Özdemir Cüneyt Özdemir
Sütten ağzı yanan hükümet
Metin Münir Metin Münir
Tohumların dünyasında
Yasemin Bradley Yasemin Bradley
Uzun yaşam reçetelerinden biri gün aşırı aç kalmak

E-BÜLTEN


Ad Soyad:
E-Posta: