Gazete Gıda surfcera
Facebook     FriendFeed     Twitter
ANASAYFA   GÜNDEM   SEKTÖR   GURME   GIDAGÜVENLİĞİ   BESLENME   HAYAT   MEVZUAT   EKONOMİ   ŞİRKETLER   FUAR   KİTAP   SÖYLEŞİ   İNSAN   AMBAR   ARTI   
Video Galeri Foto Galeri Anket Sitene Ekle Rss Akışı Arşiv Bize Ulaşın
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÜLKER'DE ÇİKOLATA İLE BİSKÜVİ BİRLEŞİYOR
30 Ağustos 2011, 01:42

ÜLKER'DE ÇİKOLATA İLE BİSKÜVİ BİRLEŞİYOR

''Çikolata, kek ve bisküvi kategorilerindeki işlerimizin hepsini tek şirket altında topluyoruz ve neredeyse 2,5 milyar lira ciroya sahip bir gıda şirketi oluşturuyoruz''

Yıldız Holding Mali İşler Başkanı (CFO) Cem Karakaş, Yıldız Holding şirketlerinden Ülker Bisküvi'nin finansal yapısını sadeleştirme çalışmaları kapsamında Ülker Bisküvi'nin, iştirakleri arasında yer alan İdeal Gıda, Fresh Cake, Birlik, AGS üretim şirketleri ve Atlas satış şirketi ile; Atlantik satış şirketinin ise Ülker Çikolata ile birleşeceğini ve Ülker Çikolata hisselerinin yüzde 92'sinin Ülker Bisküvi tarafından satın alınacağını kaydetti.

Karakaş, ''Çikolata, kek ve bisküvi kategorilerindeki işlerimizin hepsini tek şirket altında topluyoruz ve neredeyse 2,5 milyar lira ciroya sahip bir gıda şirketi oluşturuyoruz'' dedi.

Konuya ilişkin olarak haber ajanslarına açıklama yapan Karakaş, 2010 yılında 10,5 milyar lira ciroya sahip Yıldız Holding'in, 2011 yılı cirosunun yüzde 10-12 daha yüksek olmasını beklediklerini belirtti.
Ülker Bisküvi kapsamında 2010 başından bu yana bisküvi, çikolata ve kek kategorilerini tek elden temsil edecek ve çok iştirakli yapıyı sadeleştirecek çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Karakaş, yeniden yapılanmadan beklentilerini şöyle açıkladı:

''Biz global rakiplerle ve global manada, dünyanın her tarafında rekabet edebilecek bir yapı oluşturmayı arzu ediyoruz. Bunun için belli bir hacim oluşturmak istiyoruz, odaklanmak istiyoruz. Birleşmenin getireceği ölçek ekonomisinden yararlanmak istiyoruz. Sabit giderlerde tasarruf, tedarik zinciri ve kanal maliyetlerinde verimlilik sağlayacağız.''

31 Aralık 2009 tarihinde Ülker Bisküvi bilançosunda 22 şirket bulunduğunu, bugüne kadar sürdürülen sadeleştirme çalışmaları sonucunda bazı şirketlerin portföyden çıkarıldığını, bazılarının birleştirildiğini belirten Karakaş, 31 Haziran 2011 bilançosunda şirket sayısının 11'e düştüğünü anlattı.

Karakaş, ''İdeal Gıda, Fresh Cake, Birlik üretim şirketleri ve Atlas satış şirketi Ülker Bisküvi ile birleştirilecek. Yıldız Holding'in Ülker altında olmayan hiçbir unlu mamul işi kalmayacak. Ülker Çikolata şirketimizin hisselerinin yüzde 92'si Ülker Bisküvi tarafından satın alınacak. Çikolata, kek ve bisküvi kategorilerindeki işlerimizin hepsini tek şirket altında topluyoruz ve neredeyse 2,5 milyar lira ciroya sahip bir gıda şirketi oluşturuyoruz'' diye konuştu.

Cem Karakaş, bu yıl sonunda gerçekleştirilecek bu değişikliklerin ardından, 2012 başında atılacak son adımla 22 şirketten 3 şirkete inmiş tek bir konsolide bilanço oluşturulacağını ve satış ve üretim şirketlerinin birleştirileceğini söyledi.

Halihazırda yüzde 25'ine sahip oldukları Godiva'nın yüzde 6 oranındaki hissesinin bugün itibariyle yüzde 6'sını Yıldız Holding'e satacaklarını, kalanını da önümüzdeki dönemde elden çıkaracaklarını ifade eden Karakaş, Godiva'nın kontrolünün Yıldız Holding'e ait olacağını söyledi.

Karakaş, şirket yapısındaki sadeleştirmenin ardından özel sermaye şirketlerine azınlık hisse satılması gibi bir planları olmadığını vurgulayarak, ''Gayemiz odaklanmamızı artırmak, hacmimizi büyütmek, maliyetlerimizi düşürmek, oluşan sinerjiden dolayı ciroda artış etkisi yaratmaktır'' diye konuştu.

''GODİVA'NIN YÜZDE 6'SI KARŞILIĞINDA 60-80 MİLYON LİRA NAKİT GİRİŞİ''

Ülker Bisküvi'nin, Ülker Çikolata'nın yaklaşık yüzde 92'sini, 900 milyon lira toplam şirket bedeli üzerinden satın alacağını belirten Karakaş, şirketin finansal durumuna ilişkin soruları şöyle yanıtladı:

''Ülker Bisküvi'nin bugün itibariyle 1,6 milyar lira civarında nakdi var. 550-600 milyon civarında bir borcu vardır. Net nakdi 1 milyar lira civarındadır. Ülker Çikolata şirketinin 100 milyon lira gibi az bir borcu bulunmaktadır. Satın alma sonrası sıfır borçlu ve yaklaşık 200 milyon lira nakit sahibi bir şirket olacak.

Bu şirketlerin ikisi de mali bünyeleri aşırı kuvvetli şirketler. Bununla istedikleri işi yapabilirler. İnorganik de yapabilirler, organik de yapabilirler.''

Şirketlerin bilançosunun, yurt dışı satın alma da dahil her türlü hareketi yapacak esnekliğe sahip olduğunu söyleyen Karakaş, Godiva'nın yüzde 6 hissesinin Yıldız Holding'e satışı karşılığında Ülker'in, 60-80 milyon lira arasında bir nakit girişi sağlayacağını söyledi.

Şok'un yüzde 50 ortağı olan Turkish Retail Investments B.V.'nin ortaklarına ilişkin bir soru üzerine Karakaş, Yıldız Grubu'nun da ortak olduğu özel sermaye fonlarının, önemli bir paya sahip olduğunu, diğer ortakları ise bilmediklerini söyledi.

Karakaş, Ülker'in, Yıldız Holding'in toplam cirosunun yaklaşık 4'te 1'ini sağladığını kaydetti.

Polinas'ta halka arz hazırlıklarının başladığını anımsatan Karakaş, bu yılın eylül ayı sonu itibariyle hazırlıkların tamamlanacağını, ancak halka arz tarihinin ekonomik koşullara bağlı olarak belirleneceğini ifade etti. Karakaş, yüzde 40 seviyesinde halka arz planladıklarını belirtti.

ÇİKOLATA VE BİSKÜVİ PAZARI

Yıldız Holding Çikolata Başkan Yardımcısı Emin Özkan, son 3 yıldır Türkiye çikolata pazarının ortalama yüzde 12 büyüdüğünü, halihazırda 2,8 milyar liralık çikolata pazarı bulunduğunu, dünyada pazar büyüklüğünün 90 milyar dolar seviyesinde olduğunu, pazarın yıllık ortalama yüzde 5 büyüme gösterdiğini ve Türkiye pazarının yaklaşık yüzde 50'sinin Ülker Çikolata'ya ait olduğunu anlattı. Özkan, çikolata alanında cirosal olarak yıllık yüzde 12 büyüme beklediklerini söyledi.

Yıldız Holding Unlu Mamuller Başkan Yardımcısı Cafer Fındıkoğlu da, dünyada 40-45 milyar dolarlık birbisküvi ve kek pazarı bulunduğunu ve pazarın yıllık ortalama yüzde 3,3 büyüme gösterdiğini belirterek, Türkiye'de ise pazarın büyüme hızının yıllık ortalama yüzde 7-8 civarında olduğunu söyledi. Fındıkoğlu, Ülker Bisküvi'nin bu pazarda da yaklaşık yüzde 50 pazar payına sahip olduğunu kaydederek, pazarla paralel olarak yüzde 7 yıllık büyüme hedeflediklerini belirtti.

Verilen bilgiye göre, Ülker Bisküvi'de finansal yapıdaki sadeleşme çabaları kapsamında 2010 yılında lojistik şirketi Netlog, gümrükleme işlerini yapan Dünya Gümrükleme, ambalaj şirketi Tire Kutsan ve finansal yatırım olan BIM hisselerinin bir kısmı portföyden çıkarılmıştı. 2011 yılına ise Besler Gıda, Sağlam GYO, PNS Pendik Nişasta, Hero Gıda hisselerinin elden çıkarılması işlemleri tamamlandı.

Ayrıca 2011 yılında finansal yatırım olan BIM hisselerinin tamamı elden çıkarıldı. Bunun dışında temettü imtiyazına sahip hisse gruplarının imtiyazlarının kaldırılması için çalışmalara başlandı.

Bu içerik 2263 defa okundu.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Diğer Haberler

HABER HATTI

BIZI TAKIP EDIN

 TWITTER   FACEBOOK   AHSAR   GOOGLE+   

GAZETE GIDA'DA ARA


Gelişmiş Arama

GOOGLE'DA ARA

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

KONUK YAZARLAR

A.Rasim Küçükusta A.Rasim Küçükusta
ALÜMİNYUM FOLYOLAR SAĞLIĞIMIZI RİSKE ATIYOR
Güngör Uras Güngör Uras
Gıda maddeleri ithalatının üçte biri yağlı tohumlardan
Selim İleri Selim İleri
Pilavların dünyası
Erdem Yeşilada Erdem Yeşilada
Profesörden seçme saçmalar
Erkan Topuz Erkan Topuz
Meyvelerin kabuklarındaki mucizevi şifa
Emre Aköz Emre Aköz
Üzüm üzüme baka baka
Rüştü Bozkurt Rüştü Bozkurt
Önemli bir proje: Çocuk maması üretimi
Çapar Kanat Çapar Kanat
Tuhaf bir et ithalatı
Süleyman Yaşar Süleyman Yaşar
Türkiye'nin suyunu yabancı sermaye ele geçiriyor
Mehveş Evin Mehveş Evin
Kuraklık herkesi perişan edecek
Nedim Atilla Nedim Atilla
Bir deneysel mutfak çalışması... Antik Likya'nın lezzetleri
Fikri Türkel Fikri Türkel
Arıcılık, sadece bal üretimi değildir
Osman Arolat Osman Arolat
Dünya sebze-meyve piyasası ve biz
Osman Müftüoğlu Osman Müftüoğlu
Ekmeğin siyahı makarnanın yoğurtlusu
Selahattin Dönmez Selahattin Dönmez
Tuz yerine baharat
Mehmet Yaşin Mehmet Yaşin
Tencereden geçmişi okumak
Vahap Munyar Vahap Munyar
Yeterli kuru fasulye var mı ona bakarım fiyat yetkim yok
Mustafa Kutlu Mustafa Kutlu
Gıda hegemonyasına meydan okuyor
Mehmet Şeker Mehmet Şeker
Ayran siyasi simge olunca, içen ayrı düşer
Ali Ekber Yıldırım Ali Ekber Yıldırım
Ürün doğrulama ve takip sistemi...
Haşmet Babaoğlu Haşmet Babaoğlu
Simit!
Mustafa Altuntaş Mustafa Altuntaş
Kurban, hayvancılık ve veteriner hizmetleri
Yavuz Dizdar Yavuz Dizdar
Okul yemeklerinin kalitesizliği, almanız gereken ciddi önlemler
Ali Saydam Ali Saydam
Bizim köftecilere 'iletişim şart!'..
Nevin Halıcı Nevin Halıcı
Mübarek’i pilavla indirmek pişi ile göndermek
Hayrettin Karaman Hayrettin Karaman
Açık büfe israfı
Hikmet Boyacıoğlu Hikmet Boyacıoğlu
Ekmek ile ilgili doğrular, yanlışlar ve efsaneler
Mehmet Mert Mehmet Mert
Bitkisel üretimde kendimize yeterli miyiz?
Kemal Özer Kemal Özer
Meyve böceklerinden nasıl korunuruz?
Gila Benmayor Gila Benmayor
Altın bileziğimiz: Gastronomi
Yaşar Nuri Öztürk Yaşar Nuri Öztürk
Kur’an’a göre helal gıda
Simge Çıtak Simge Çıtak
Diyetkolik misiniz?
Nihal Kemaloğlu Nihal Kemaloğlu
Zehirli şekerimiz "nereden" geliyor?
Taylan Erten Taylan Erten
GDO'lu mısır pancara karşı
Bülent Şık Bülent Şık
Sarıkeçili yörükler ve GDO'lu pirinçler
Melis Alphan Melis Alphan
Çocuk mu kandırıyorsunuz?
Celel Toprak Celel Toprak
Sağlıklı beslenme için ortak akıl arayışı
Yaşar Süngü Yaşar Süngü
Yoksulluk, ekmeği çöpe atmakla başlıyor
Damla Çeliktaban Damla Çeliktaban
Mayanın mayası
Hilmi Develi Hilmi Develi
Plastikçilerin derdi bitmiyor..
Koray Çalışkan Koray Çalışkan
GDO-kanser ilişkisi kanıtlandı
İsmet Berkan İsmet Berkan
Demek GDO'da da bilime ihtiyaç varmış...
Esen Evran Esen Evran
Fransızlar durdu Sabancı Dia'da gazladı
Kadir Dikbaş Kadir Dikbaş
Gıdadan ilk sinyaller
Ali Ağaoğlu Ali Ağaoğlu
Hububat rallisi
Meral Tamer Meral Tamer
Organik sebze-meyveye lezzet de geldi
Funda Özkan Funda Özkan
'Okul sütünde AK Parti'ye sorulacak tek soru var'
Abdurrahman Yıldırım Abdurrahman Yıldırım
Tarım ve turizm stratejik sektörler
Cüneyt Özdemir Cüneyt Özdemir
Sütten ağzı yanan hükümet
Metin Münir Metin Münir
Tohumların dünyasında
Yasemin Bradley Yasemin Bradley
Uzun yaşam reçetelerinden biri gün aşırı aç kalmak

E-BÜLTEN


Ad Soyad:
E-Posta: